Wydawca treści Wydawca treści

pozyskanie

Ocenia się, że „na pniu" obecnie w lasach Polski mamy 1,5 mld m3 drewna. W N-ctwie Wymiarki w ostatnich latach pozyskiwało średnio 70 tyś. m3 drewna z czego ok. 40 % jest pozyskiwane przez użytkowanie rębne. Reszta drewna jaką Nadleśnictwo Wymiarki pozyskuje pochodzi z zabiegów hodowlanych, które warunkują prawidłowy wzrost i dalszy rozwój d-nów. Dzięki temu zasobność naszych lasów stale rośnie.

Najczęściej stosowaną metodą pozyskiwania drewna w nadleśnictwie jest metoda sortymentowa oraz dłużycowa, co jest uwarunkowane obecnym popytem na taki właśnie surowiec.

Zadania średnioroczne wg PUL na lata 2020-2029

1. Pozyskanie grubizny (netto) – 112 367 m3 z tego w użytkowaniu:

  • ~przedrębnym - 57 270 m3
  • ~rębnym - 55 097 m3

2. Powierzchnia użytkowania rębnego – 243 ha

3. Powierzchnia użytkowania przedrębnego przedstawia się następująco:

  • pow. trzebieży wczesnych - 284 ha,
  • pow. trzebieży późnych - 1 178ha,
  • pow. czyszczeń późnych - 23 ha.

W N-ctwie Wymiarki pracują najnowocześniejsze maszyny do pozyskiwania i zrywki drewna – harwestery, forwardery i skiddery. Są one własnością firm-zakładów usług leśnych- wykonujących prace leśne.

W wymiarkowskich lasach nie brakuje jednak miejsc, gdzie wciąż bardziej ekonomiczne i wydajne są tradycyjne ręczne metody pracy – pilarką i ciągnikiem.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Odznaczenie Nadleśnictwa Wymiarki

Odznaczenie Nadleśnictwa Wymiarki

POŻARNICZE ZASŁUGI

Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Województwa Lubuskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP przyznało brązowy medal „Za zasługi dla pożarnictwa”. Podczas obchodów 70-lecia OSP w Lipnej Prezes Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w gminie Przewóz, Pani Ewelina Rzepka wręczyła brązowy medal dla Nadleśnictwa Wymiarki. Odznaczenie za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie życia i zdrowia dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej odebrał Nadleśniczy Zdzisław Woźny.

Nadleśnictwo Wymiarki ściśle współpracuje z jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej, oraz Państwowej Straży pożarnej, których teren działania jest zbieżny z potrzebami nadleśnictwa. Zwykle to właśnie ze strażakami-ochotnikami spotykamy się na pierwszej linii ognia w lasach. Dobra koordynacja działań z pobliskimi jednostkami pozwala powstrzymać ogień i ograniczyć skutki pożarów. Należy podkreślić, że Nadleśnictwo od wielu lat realizuje inwestycje, których zadaniem jest zwiększanie ilości punktów czerpania wody w lesie lub poprawa jakości dróg wykorzystywanych także jako dojazdy pożarowe.