Wydawca treści
pozyskanie
Ocenia się, że „na pniu" obecnie w lasach Polski mamy 1,5 mld m3 drewna. W N-ctwie Wymiarki w ostatnich latach pozyskiwało średnio 70 tyś. m3 drewna z czego ok. 40 % jest pozyskiwane przez użytkowanie rębne. Reszta drewna jaką Nadleśnictwo Wymiarki pozyskuje pochodzi z zabiegów hodowlanych, które warunkują prawidłowy wzrost i dalszy rozwój d-nów. Dzięki temu zasobność naszych lasów stale rośnie.
Najczęściej stosowaną metodą pozyskiwania drewna w nadleśnictwie jest metoda sortymentowa oraz dłużycowa, co jest uwarunkowane obecnym popytem na taki właśnie surowiec.
Zadania średnioroczne wg PUL na lata 2020-2029
1. Pozyskanie grubizny (netto) – 112 367 m3 z tego w użytkowaniu:
- ~przedrębnym - 57 270 m3
- ~rębnym - 55 097 m3
2. Powierzchnia użytkowania rębnego – 243 ha
3. Powierzchnia użytkowania przedrębnego przedstawia się następująco:
- pow. trzebieży wczesnych - 284 ha,
- pow. trzebieży późnych - 1 178ha,
- pow. czyszczeń późnych - 23 ha.
W N-ctwie Wymiarki pracują najnowocześniejsze maszyny do pozyskiwania i zrywki drewna – harwestery, forwardery i skiddery. Są one własnością firm-zakładów usług leśnych- wykonujących prace leśne.
W wymiarkowskich lasach nie brakuje jednak miejsc, gdzie wciąż bardziej ekonomiczne i wydajne są tradycyjne ręczne metody pracy – pilarką i ciągnikiem.
Najnowsze aktualności
Zagrali w parku
Zagrali w parku
W dniach 14-16 czerwca w parku przy siedzibie Nadleśnictwie odbyła się IV edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów, Śpiewaków i Kapel Ludowych „Na Przydrożku”.
Na festiwalowej scenie wystąpiło ponad 400 osób – artystów, tancerzy i muzyków. Występy zgromadziły liczną publiczność, która niejednokrotnie dała się porwać do tańca i wspólnego śpiewu.
Występom konkursowym towarzyszyły warsztaty rękodzieła, nauka strzelania z łuku oraz wiele innych ciekawych atrakcji, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.
W leśnej osadzie
Uczestnicy imprezy chętnie odwiedzali stoisko Nadleśnictwa Wymiarki, gdzie zarówno starsi i młodsi mogli spróbować swoich sił w quizach i zabawach o leśnej tematyce i zdobywać Indeks Przyjaciela Przyrody. Wśród dzieci dużym zainteresowaniem cieszyła się naturalna ścieżka sensoryczna, gdzie na własnej skórze mogli poczuć las i poćwiczyć sprawność motoryczną, równowagę, koordynację ruchową, percepcję wzrokową oraz planowanie ruchu. Pomagaliśmy w rozwiązywaniu zagadek, z którymi przychodzili do nas wyjątkowi goście z całej Polski. Nie zabrakło także ciekawych rozmów nie tylko o lesie.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku festiwal znowu zawita do parku.
Dziękujemy wszystkim za fajnie spędzony czas!